Artroskopowa rekonstrukcja MPFL

Artroskopia stawu kolanowego to zabieg o małej inwazyjności, dzięki któremu można dokładnie zbadać i leczyć stawy. Do przeprowadzenia operacji wystarczy kilka niewielkich nacięć, za pomocą których do wnętrza kolana wprowadza się kamerę oraz potrzebne narzędzia chirurgiczne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych, a powrót do pełni sił jest szybszy niż po tradycyjnych metodach operacyjnych. Wskazaniami do artroskopii kolan są m.in.: urazy i złamania, niestabilność ruchów, zmiany zwyrodnieniowe, obecność ciał obcych, nowotwory, etc.

Troczki rzepki kontrolują ruch rzepki w stawie kolanowym. Są przedłużeniem włókien głowy przyśrodkowej i bocznej mięśnia czworogłowego, a co za tym idzie, wchodzą w skład układu węzadłowego stawu kolanowego.

Troczek rzepki MPFL (więzadło rzepkowo-udowe przyśrodkowe) znajduje się pomiędzy kością udową a rzepką i stanowi najważniejszą strukturę stabilizującą. Może ona ulec naciągnięciu lub zerwaniu wraz ze zwichnięciem rzepki kolana. Prawidłowe funkcjonowanie MPFL zaburzy także nieprawidłowe ustawienie rzepki, a także nawrotowe lub nawykowe zwichnięcia rzepki. Uszkodzenie troczka może powodować problemy niestabilności rzepki oraz dolegliwości bólowe zlokalizowane w przedniej części kolana.

Artroskopowa rekonstrukcja MPFL pozwala przywrócić stabilność rzepki zarówno w wyproście, jak i w pozycji zgiętej, zmniejsza lub całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe, a także zabezpiecza staw przed późniejszymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Operacja

Dzięki nowoczesnym technikom operacyjnym do rekonstrukcji MPFL wykorzystuje się sztuczne i bezpieczne implanty. Nowe więzadło przeciąga się z jednej strony przez specjalnie wywiercony tunel w rzepce, a z drugiej strony mocuje się za pomocą specjalnych śrubek do kości udowej. Zabieg ten od razu zapewnia prawidłową stabilizację rzepki. Już od pierwszego dnia po operacji sztuczne więzadło zaczyna przerastać własną tkanką organizmu, aby z czasem stać się homogenną pełnowartościową strukturą. Rekonstrukcję wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (zastrzyk w okolicę lędźwiową). Operacja trwa około godziny.

Zalecenia po zabiegu

Już w pierwszej dobie po zabiegu pacjent rozpoczyna rehabilitację. Początkowo są to proste ćwiczenia, których celem jest uniknięcie przykurczów torebkowych, z czasem przechodzi się do właściwej fizjoterapii, która całkowicie przywraca zdolność zginania i prostowania kolana. Szwy ściągane są do 12 dni po operacji. Na powstały obrzęk zaleca się stosowanie zimnych okładów i odciążenie nogi. Bezpośrednio po zabiegu nie ma konieczności zakładania szyny gipsowej, przez kilka pierwszych dni można chodzić przy pomocy kul.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Artroskopowa rekonstrukcja MPFL9 000 zł

CENA ZABIEGU ARTROSKOPOWYCH NIE OBEJMUJE KOSZTU IMPLANTU. DO CENY NALEŻY DODAĆ KOSZT IMPLANTU W ZALEŻNOŚCI OD ZUŻYCIA.