Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

Więzadło krzyżowe przednie (ACL – Anterior Cruciate Ligament) jest jednym z dwóch głównych stabilizatorów kolana. Odpowiada za prawidłowe ułożenie podudzia względem kości udowej w płaszczyźnie przód-tył oraz prawo-lewo, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie łękotek, chrząstek stawowych i więzadeł pobocznych, a także zapewnia stabilność rotacyjną podczas zmiany kierunku w czasie biegu lub marszu. Więzadło przymocowane jest do kości udowej w jej boczno-tylnym wcięciu, a z przodu przyczepia się je do środkowej części kości piszczelowej.

Artroskopia stawu kolanowego to stosunkowo bezpieczna i małoinwazyjna metoda operacyjna, która polega na wziernikowaniu stawu za pomocą artroskopu. W tym celu wykonuje się niewielkie (5-8 mm) nacięcia w określonych miejscach, aby wprowadzić do kolana układ optyczny oraz narzędzie chirurgiczne. Do stawu wprowadzony zostaje także niewielki wężyk, dzięki któremu podczas badania podaje się roztwór soli fizjologicznej, aby oczyścić jamę stawową i uwidocznić wszystkie struktury. Obraz z kamery widoczny jest na monitorze. W pierwszej kolejności dokonuje się oględzin chrząstki, więzadeł, łąkotki, błony maziowej oraz ścięgien mięśni, które przechodzą przez staw. Dopiero po ocenie wszystkich struktur, które znajdują się w stawie kolanowym, lekarz przeprowadza procedury naprawcze.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego to najczęściej występująca dysfunkcja wśród osób uprawiających sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko. W przypadku, kiedy więzadło zostanie zerwane, jedynym sposobem leczenia jest operacja.

Przyczyny

W trakcie urazu może dojść do trzech sytuacji. Pierwszą jest rozciągnięcie więzadła bez naruszania jego ciągłości, drugą jest naderwanie, a trzecią całkowite zerwanie. Więzadło może się uszkodzić przez nagłą, niekontrolowaną zmianę kierunku lub zatrzymanie, podczas niekontrolowanego lądowania z wyskoku, a także przez kopnięcie w nogę czy pchnięcie.

Objawy

Charakterystycznym objawem zerwania więzadła krzyżowego przedniego jest uczucie „uciekającego kolana” wraz z typowym trzaskiem (chrupnięciem) oraz zablokowaniem kolana w pozycji ochronnej (zgiętej). Uszkodzeniu zazwyczaj towarzyszy ostry ból, a z czasem zaczyna pojawiać się obrzęk.

Operacja

Jedyną skuteczną formą leczenia zerwanego więzadła ACL jest operacja, która przywraca pełną funkcjonalność stawu. Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego polega na umieszczeniu implantu w miejscu zerwanej tkanki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym i trwa do 2,5 godziny. Rekonstrukcja zapobiega wtórnym uszkodzeniom powierzchni chrzęstnych i łąkotek kolana.

W pierwszej kolejności lekarz usuwa zerwane więzadło, pozostawiając jego kikut. Następnie wyznacza miejsca wiercenia kanałów do mocowania implantu. Kolejnym etapem jest precyzyjne wywiercenie otworów w kości udowej oraz piszczelowej. Miejsca wylotu tuneli wyznacza się za pomocą specjalnych celowników. W miejscu otworów zostaje umieszczony i ustabilizowany implant. Ostatnim elementem zabiegu jest sprawdzenie, czy możliwy jest pełen wyprost kolana. Na koniec zakłada się dren odprowadzający nadmiar krwi z jamy stawowej, szwy oraz opatrunek.

Zalecenia po zabiegu

Opatrunek zależy nosić do momentu zdjęcia szwów (8-12 dni). Dren zazwyczaj wyciąga się w pierwszej dobie po operacji. Po zabiegu pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Normalną reakcją organizmu po artroskopii jest obrzęk kolana, na który można stosować zimne okłady. Bardzo ważne jest poruszanie się o kulach (około 4 tygodni), aby odciążyć staw kolanowy, a także nauczyć się prawidłowego poruszania się po operacji. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, a nogę trzymać wyprostowaną i uniesioną powyżej biodra, np. na poduszce. Niezbędna jest właściwa rehabilitacja, a także noszenie stabilizatora stawu.

Pełne przyjęcie implantu przez organizm następuje po 8-10 miesiącach, ale już w pierwszym dniu po operacji rozpoczyna się proces przebudowy, dlatego ważne jest unikanie skrętnych i niekontrolowanych ruchów kolana.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Artroskopia kolana + rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego10 000 zł

CENY ZABIEGÓW ARTROSKOPOWYCH NIE OBEJMUJĄ KOSZTU IMPLANTÓW DO CENY NALEŻY DODAĆ KOSZT IMPLANTU W ZALEŻNOŚCI OD ZUŻYCIA.