Lista dostępnych zabiegów i usług:
Artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego
Artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego polega na dokładnym zbadaniu i skutecznym leczeniu jamy stawu oraz wszystkich struktur od wewnątrz bez potrzeby operacyjnego otwierania. Do przeprowadzenia zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcia w okolicy wyrostka barkowego oraz na powierzchni przedniej barku, za pomocą których wprowadza się do stawu kamerę, której podgląd można obserwować na zewnętrznym monitorze.
Artroskopowe leczenie niestabilności stawu ramienno-łopatkowego
Staw ramienno-łopatkowy jest stawem kulistym, najbardziej ruchomym w ciele człowieka. Umożliwia poruszanie ręką w każdym kierunku. Zbudowany jest z głowy kości ramiennej, panewki łopatki, charakterystycznego układu więzadłowego oraz mięśni znajdujących się wokół. Zarówno mięśnie, jak i struktury kostne oraz więzadłowe odgrywają rolę stabilizatorów. Szeroki zakres ruchów przyczynia się do zmniejszonej stabilności stawu oraz zwiększonej podatności na urazy.
Artroskopowe leczenie uszkodzenia stożka rotatorów
Stożek rotatorów to struktura, która otacza staw ramienno-łopatkowy z przodu, z tyłu i z góry. Zbudowana jest ze ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego. Mięśnie mają swoje przyczepy na łopatce, a ich główną funkcją jest stabilizacja stawu, możliwość unoszenia ramienia oraz wykonywania ruchów obrotowych. Uszkodzenia stożka rotatorów są częstą przypadłością stawu ramienno-łopatkowego, a najbardziej narażone są na nie osoby po 40. roku życia oraz młode i aktywne fizycznie.
Tenodeza mięśnia dwugłowego ramienia
Mięsień dwugłowy (biceps) znajduje się pomiędzy łopatką a kością promieniową na przedniej powierzchni ramienia. Biceps zbudowany jest z dwóch głów: długiej i krótkiej. Głowa długa przyczepiona jest do obrąbka stawowego i guzka nadpanewkowego łopatki, natomiast krótka głowa ma swój początek na wyrostku kruczym łopatki. W kierunku przedramienia dwie głowy łączą się w brzusiec, a następnie przechodzą w rozcięgno mięśnia dwugłowego ramienia.
Cennik zabiegów
Artroskopia stawu barkowego | Cena |
---|---|
Artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego (debridemet, tenotomia bicepsa, akromioplastyka, staw obojczykowo - barkowy) | 6 000 zł* |
Artroskopowe leczenie niestabilności stawu ramienno - łopatkowego, uszkodzenie głowy długiej bicepsa | 7 500 zł* |
Artroskopowe leczenie uszkodzenia stożka rotatorów | 7 500 zł* |
Tenodeza mięśnia dwugłowego ramienia | 7 000 zł* |
* CENY ZABIEGÓW ARTROSKOPOWYCH NIE OBEJMUJĄ KOSZTU IMPLANTÓW. DO CENY NALEŻY DODAĆ KOSZT IMPLANTU W ZALEŻNOŚCI OD ZUŻYCIA.
Artroskopia barku to procedura przeprowadzana zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych u pacjentów zmagających się z problemami w obrębie stawu barkowego. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu artroskopu – rodzaju endoskopu, a więc medycznego wziernika z własnym źródłem światła i kamerą, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie na zewnętrznym monitorze wszystkich struktur wewnątrz stawu oraz przeprowadzenie procedur naprawczych w przypadku wystąpienia dysfunkcji. Zabieg jest mało inwazyjny, bowiem wprowadzenie endoskopu możliwe jest już po wykonaniu niewielkich nacięć w przestrzeni wyrostka barkowego oraz powierzchni przedniej barku. Właśnie dlatego opinie artroskopii barku są tak pozytywne wśród pacjentów z problemami zlokalizowanymi w obrębie tego stawu.
Artroskopia stawu barkowego – przebieg zabiegu
Każda artroskopia barku poprzedzona jest wykonaniem znieczulenia miejscowego, a w niektórych przypadkach pacjent poddawany jest narkozie, a więc znieczuleniu ogólnemu. Podczas zabiegu wskazana jest pozycja leżąca lub półsiedząca, natomiast poddawana procedurze zabiegowej kończyna znajduje się na specjalnym wyciągu. Takie ułożenie ciała pacjenta ma na celu stworzenie warunków ułatwiających lekarzowi swobodny dostęp do jamy stawu oraz wszystkich struktur wewnętrznych.
Po uprzednim oczyszczeniu wnętrza stawu roztworem soli fizjologicznej w celu oczyszczenia i lepszej widoczności struktur wewnątrz stawu, lekarz wprowadza endoskop i z wykorzystaniem monitora zewnętrznego dokonuje wnikliwej diagnozy:
- ścięgien,
- chrząstki,
- obrąbka stawu barkowego,
- przestrzeni podbarkowej.
Tak holistyczna ocena pozwala na rozpoznanie ewentualnych dysfunkcji w obrębie niniejszych przestrzeni oraz natychmiastowe przeprowadzenie procedur naprawczych. Jeśli lekarz decyduje o konieczności wykonania tego typu korekcji, wprowadza miniaturowe narzędzia chirurgiczne i przy ich pomocy ingeruje w strukturę stawu barkowego w celu przywrócenia mu sprawności.
Artroskopia barku – kiedy się ją wykonuje?
Artroskopia stawu barkowego to zabieg, do którego wykonania wskazania mogą być różne i w zależności od konkretnej dysfunkcji postępowanie zabiegowe wygląda nieco inaczej. Kiedy operacja barku jest konieczna i jak w danym przypadku wygląda procedura naprawcza?
- Uszkodzenie chrząstki stawowej to schorzenie, w przypadku którego artroskopia umożliwia chirurgiczne czyszczenie (debridement) stawu poprzez mechaniczne usunięcie z przestrzeni stawowej niestabilnych fragmentów chrząstki, osteofitów, fragmentu błony maziowej. Możliwe jest także wyrównanie powierzchni stawowych lub powierzchni łąkotek.
- Niestabilność stawu barkowego – w przypadku tego typu problemu wykonuje się tenotomię, a więc artroskopowe przecięcie ścięgna bicepsa. Po odcięciu biceps stopniowo przesuwa się w kierunku rowka międzyguzkowego, znajdującego się poniżej linii stawu ramiennego. Dzięki temu jest w stanie połączyć się z pozostałymi tkankami, co stwarza szansę na przywrócenie stawowi barkowemu pierwotnej sprawności.
- Konflikt podbarkowy to kolejna dysfunkcja, w przypadku której operacja barku może przynieść oczekiwane rezultaty. Postępowanie polega w tym przypadku na wykonaniu akromioplastyki, czyli wyrównania powierzchni wyrostka barkowego łopatki. Jest to konieczne, bowiem konflikt podbarkowy polega na niewystarczającej ilości miejsca pomiędzy strukturami zlokalizowanymi na głowie kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki, w konsekwencji czego dochodzi do tarcia skutkującego zapaleniem kaletki podbarkowej.
- Zmiany zwyrodnieniowe stawu obojczykowo-barkowego, którym towarzyszą silne dolegliwości bólowe są wskazaniem do przeprowadzenia artroskopowej resekcji końca barkowego obojczyka. Zabieg służy usunięciu źródła ucisku na ścięgna stożka rotatorów.
Procedura naprawcza w przypadku każdego wyżej wymienionego schorzenia stwarza szansę na przywrócenie należytej sprawności, a tym samym realną poprawę jakości codziennego funkcjonowania pacjenta poddającego się zabiegowi, jakim jest artroskopia barku.
Rekonwalescencja i rehabilitacja po artroskopii barku
Zarówno po diagnostyce, jak i leczeniu metodą artroskopową należy przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza. Stosowanie się do wszystkich wskazań pozabiegowych w trakcie rekonwalescencji, która niekiedy trwa nawet do 6 miesięcy, zwiększa szansę powrotu do pełnej sprawności. Silny ból należy łagodzić środkami przeciwbólowymi, natomiast na obrzęki zaleca się stosowanie zimnych okładów. Pierwsze kilka tygodni po operacji barku pacjenci powinni stosować usztywnienie, nosząc temblak lub ortezę, a także dbać o regularną zmianę jałowych opatrunków oraz unikać moczenia ran.
Niebagatelną rolę w procesie rekonwalescencji odgrywa rehabilitacja. Po artroskopii barku ćwiczenia zazwyczaj mają na celu wzmocnienie, rozciągnięcie i stopniowe zwiększanie zakresu ruchomości, bowiem podczas rekonwalescencji mięśnie usztywnionego barku w naturalny sposób ulegają osłabieniu, znacznie tracąc na sile, którą przy pomocy ćwiczeń należy stopniowo przywracać. Naturalne procesy regeneracyjne organizmu w połączeniu z ćwiczeniami po artroskopii barku ułatwiają pacjentowi powrót do sprawności oraz wspierają w procesie odzyskiwania wszystkich funkcji staw
Artroskopia barku – cena
W Klinice Potocki możecie Państwo skorzystać z możliwości wykonania wszystkich wymienionych zabiegów w obrębie stawu barkowego. Oferowane przez nas procedury naprawcze to: debridement, tenotomia bicepsa, akromioplastyka, staw obojczykowo–barkowy. Artroskopia stawu barkowego nie ogranicza się bowiem jedynie diagnostyki, ale niekiedy niezbędna jest również operacja barku. Cena zabiegu widnieje w cenniku umieszczonym powyżej. Każde schorzenie rozpatrywane jest przez lekarza indywidualnie, a konkretne procedury zabiegowe dobierane z uwzględnieniem specyfiki dysfunkcji w obrębie stawu barkowego. Przypominamy, iż w naszej klinice nie jest wykonywana artroskopia barku na NFZ.
W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości możecie się Państwo skontaktować z nami mailowo lub telefonicznie.