Artroskopowe leczenie uszkodzenia stożka rotatorów

Stożek rotatorów to struktura, która otacza staw ramienno-łopatkowy z przodu, z tyłu i z góry. Zbudowana jest ze ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego. Mięśnie mają swoje przyczepy na łopatce, a ich główną funkcją jest stabilizacja stawu, możliwość unoszenia ramienia oraz wykonywania ruchów obrotowych. Uszkodzenia stożka rotatorów są częstą przypadłością stawu ramienno-łopatkowego, a najbardziej narażone są na nie osoby po 40. roku życia oraz młode i aktywne fizycznie. Problemy ze stawem są wynikiem uszkodzenia (zerwania lub naderwania) jednej ze struktur wchodzących w skład stożka rotatorów. Wyróżnia się przerwanie horyzontalne lub poprzeczne (głównie mięśnia nadgrzebieniowego), przerwanie podłużne i poprzeczne (rozdzielenie się włókien mięśnia), masywne przerwanie wszystkich mięśni stożka rotatorów.

Przyczyny

Dysfunkcje struktur mogą powstać na skutek urazów bądź postępujących zmian degeneracyjnych. Brak szybkiej i właściwej diagnozy przyczyni się do znacznych przeciążeń, pogłębienia zmian degeneracyjnych, a w dalszym procesie do upośledzenia funkcji całej kończyny górnej.

Uszkodzenie stożka rotatorów najczęściej jest wynikiem upadku na wyprostowaną rękę (który może spowodować zwichnięcie stawu, a także złamanie kości ramiennej lub obojczyka) lub jednorazowym zbyt dużym rozciągnięciem i przeciążeniem ścięgna. Na tego typu urazy narażone są osoby uprawiające sport, w którym powtarzalne są ruchy unoszenia ramion (pływanie, siatkówka, koszykówka, tenis etc.), a także osoby pracujące fizycznie, które wykonują prace z podniesionymi kończynami (praca na budowie, malowanie sufitów, etc.).

Przewlekłe uszkodzenie stożka rotatorów związane jest z procesem starzenia i zużywania się tkanek miękkich. Przyczyną zmiany degeneracyjnych może być choroba układowa, pogorszenie unaczynienia i krążenia, nadruchomość oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego.

Inną przyczyną uszkodzenia stożka może być zwapnienie. Przewlekły stan zapalny powoduje odkładanie się złogów wapnia wewnątrz ścięgna, powodując osłabienie jego wytrzymałości.

Objawy

Do charakterystycznych objawów uszkodzenia stożka rotatorów zalicza się ból barku, także w czasie spoczynku i w nocy, który może promieniować do przedramienia, osłabienie siły mięśniowej, ograniczenie ruchomości stawu, słyszalne trzeszczenie i uczucie przeskakiwania w barku.

Operacja

Najskuteczniejszą i najbardziej bezpieczną metodą leczenia uszkodzenia stożka rotatorów jest zabieg artroskopowy. Poprzez niewielkie nacięcia na skórze wprowadza się do jamy stawowej niewielką kamerę oraz niezbędne narzędzia chirurgiczne. Obserwując na monitorze obraz przesyłany z kamery, lekarz w pierwszej kolejności usuwa uszkodzone fragmenty, oczyszcza staw, a następnie przyszywa ścięgno do miejsca, z którego się zerwało. Mocowanie odbywa się za pomocą specjalnych implantów. Zabieg kończy się wyciągnięciem narzędzi oraz zszyciem i założeniem szwów. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach pod narkozą. Głównymi zaletami leczenia artroskopowego jest mała inwazyjność, niewielkie ryzyko powikłań, brak widocznych blizn, krótka hospitalizacja oraz szybki powrót do zdrowia.

Po operacji

Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza, a przede wszystkim rozpocząć rehabilitację. Początkowo konieczne będzie unieruchomienie stawu za pomocą temblaka lub ortezy. Na obrzęk i ból pomocne będą zimne okłady.

Bezpośrednio po operacji wykonuje się ćwiczenia bierne, kolejnym etapem są ćwiczenia czynne bez przeciążania ramienia, następnie ćwiczenia z lekkim oporem, wzmacniające i rozciągające aż do uzyskania pełnej sprawności. Rehabilitacja, w zależności od zaangażowania pacjenta, trwa od 2 do 6 miesięcy.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Artroskopowe leczenie uszkodzenia stożka rotatorów9 000 zł

CENA ZABIEGU ARTROSKOPOWYCH NIE OBEJMUJE KOSZTU IMPLANTU. DO CENY NALEŻY DODAĆ KOSZT IMPLANTU W ZALEŻNOŚCI OD ZUŻYCIA.