Korekta nosa zewnętrznego z plastyką przegrody nosowej – Rynoseptoplastyka


Rynoseptoplastyka – to operacja nosa łącząca w sobie poprawę funkcji nosa czyli oddychania (najczęściej operację skrzywionej przegrody nosa) oraz korektę nosa zewnętrznego. Tylko podejście funkcjonalno-estetyczne do operacji nosa pozwala na uzyskanie zadowalających efektów końcowych zabiegu.
Przed zabiegiem podczas rozmowy omawiane są dolegliwości pacjenta oraz jego oczekiwania co do wyglądu nosa zewnętrznego. Lekarz przedstawia możliwości jakie daje chirurgia nosa zarówno dla funkcji jak i wyglądu nosa zewnętrznego. Przed operacją wykonuje się dokumentację fotograficzną twarzy pacjenta, która umożliwia pełną analizę estetyczną twarzy i nosa oraz omówienie metod korekcji nosa zewnętrznego (plastyki nosa).
Operację rynoseptoplastyki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji wykonuje się korektę przegrody nosa, małżowin nosowych oraz plastykę nosa zewnętrznego (usunięcie garbu, wyrównanie skrzywień nosa, plastykę końca nosa czy plastykę zapadających się skrzydełek nosa). Do tego etapu konieczne jest czasami użycie przeszczepów z tkanek własnych pacjenta (z małżowiny usznej, przegrody nosa lub żebra). Pod koniec zabiegu do jamy nosa zakłada się opatrunki oraz wykonuje opatrunek usztywniający na zewnątrz nosa.
W okresie pooperacyjnym zwykle dochodzi od obrzęku nosa, wystąpienia krwiaków powiek oraz niedużego krwawienia z jamy nosa. Następnego dnia po zabiegu lekarz usuwa opatrunki z jamy nosa a po 5 dniach płytki silikonowe utrzymujące przegrodę. Pacjenci przyjmują antybiotyk oraz maść na miejsca szwów. Opatrunek zewnętrzny usztywniający oraz szwy zdejmowane są po 7 dniach, przez następne 2 tygodnie zaleca się noszenie plastrów na grzbiecie nosa – zmniejsza to obrzęki i przyspiesza gojenie.
W okresie pooperacyjnym należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, urazów nosa i noszenia okularów.
Krwiaki utrzymują się przez około 2-3 tygodnie natomiast niewielki obrzęk nosa nawet do kilku miesięcy. Gojenie nosa można uznać za zakończone po okresie 6-12 miesięcy.


Cena zabiegu


ZabiegCena
Korekta nosa zewnętrznego z plastyką przegrody nosowej – Rynoseptoplastyka13 000 - 17 000 zł