Badanie usg jąder, prostaty


USG jąder to metoda diagnostyczna pozwalająca na wykrywanie nieprawidłowości w budowie i wielkości jąder oraz najądrzy. Jest bezbolesna i nieinwazyjna. Wykonujemy to badanie również w naszej klinice, gwarantując pacjentom profesjonalne podejście i komfortowe warunki badania.

Wskazań do skorzystania z tego rodzaju badania jest sporo, jednak do najczęstszych należą:

  • uraz jąder
  • nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym
  • wyciek z cewki moczowej
  • ból narządów moszny
  • powiększenie narządów moszny
  • torbiel bądź guz jądra

Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie jeden lub więcej z tych objawów/dolegliwości powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wybrać się na USG jąder To zwykle pierwszy etap diagnostyki pozwalający na określenie prawidłowego postępowania w dalszym toku leczenia i profilaktyki.


USG jąder – kiedy jeszcze można się zgłosić do badania?

Niepowodzenia w rozrodzie tudzież podejrzenia o zmiany nowotworowe są kolejnymi powodami, dla jakich warto postawić na badanie USG. Podobnie jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego i wodniaka jądra. Co ważne, badaniu można się poddawać wielokrotnie i bez względu na wiek, gdyż jest ono bezpieczne i nieinwazyjne – pacjent w żadnym wypadku nie zostaje narażony na szkodliwe promieniowanie. Warto podkreślić, iż nie jest z nim też związane jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia plemników, gdyż wykorzystywane są tutaj fale ultradźwiękowe. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań co do poddania się USG jąder, nie ma też żadnych szczególnych wymagań co do specjalnego przygotowania się na badanie.


USG prostaty w Klinice Potocki

USG prostaty jest badaniem ultrasonograficznym – niezbędnym do badania tego narządu, bowiem pozwala na zobrazowanie jego stanu. Istnieją dwa sposoby przeprowadzania tego badania:

  • poprzez powłoki brzuszne ( wykonywane przez radiologa)
  • przez odbyt (wykonywane przez urologa)

Pierwszy typ badania jest zalecany dla osób, które zostały skierowane na badania Badanie USG jamy pod kątem przerostu prostaty. Jeśli chodzi o drugi typ lekarz zaleca takie USG prostaty, gdy występuje podejrzenie u pacjenta o niektóre choroby zapalne prostaty, jak również wystąpienie raka gruczołu krokowego. Badanie USG prostaty jest realizowane również w celu dodatkowej diagnostyki u tych pacjentów, których wynik badania PSA znacząco różni się od norm. Zaleca się również wykonanie tego badania w trakcie pobierania wycinków do biopsji celowanej – co jest dość popularną procedurą.

Jak przygotować się do USG prostaty?

Jeśli chodzi o badanie wykonywane przez powłoki brzuszne konieczne jest by pacjent miał pełny pęcherz, dlatego zalecane jest wypicie przed USG około 1-1,5 litrów płynu i nie oddawanie moczu do czasu zakończenia badania. W przypadku drugiej metody nie ma takiej potrzeby.


Dlaczego USG jąder i prostaty w naszej Klinice?

Podczas badań ultrasonograficznych w naszej Klinice pacjent odczuwa komfort i jest traktowany w sposób uprzejmy i profesjonalny. Dbają o to nasi specjaliści posiadający wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. W razie dodatkowych pytań – zapraszamy do kontaktu.

Cena usługi


ZabiegiCena
USG jąder150 zł
USG prostaty150 zł
USG dołów podkolanowych150 zł