Badania usg jamy brzusznej, piersi, tkanek miękkich


Badanie USG jest niezawodną pomocą w diagnostyce dotyczącej wielu narządów. Jama brzuszna, piersi oraz tkanki miękkie to jedne z tych części ciała, które są najczęściej poddawane tego rodzaju metodzie badania.

Badanie USG jamy brzusznej – na czym polega i kiedy się zgłosić?

Badanie usg jamy brzusznej wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej, wcześniej pokrywając skórę specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu się fal. Celem tego badania jest dokładna ocena stanu narządów jamy brzusznej – w tym:

  • wątroby
  • pęcherzyka żółciowego
  • dróg żółciowych
  • nerek
  • trzustki
  • śledziony
  • aorty i dużych naczyń
  • pęcherza i gruczołu krokowego
  • macicy i przydatków

Badanie USG zalecane jest osobom z objawami bólowymi ze strony jamy brzusznej. W trybie pilnym z tego rodzaju badań powinni korzystać pacjenci po urazie bądź cierpiący z powodu gorączki niewiadomego pochodzenia. Profilaktycznie i planowo badaniom USG winni poddawać się również pacjenci celem oceny stanu narządów jamy brzusznej, jeśli leczą stany chorobowe, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie czy przedłużające się wymioty i/albo biegunka. Zalecane jest również w przypadkach znacznej i niewyjaśnionej utraty wagi ciała bądź też w przypadku powiększenia obwodu brzucha bez jasnej przyczyny.


USG jamy brzusznej: jak przygotować się na badanie?

Dzień przed badaniem należy trzymać się diety lekkostrawnej, a w razie potrzeby w godzinach wieczornych przyjąć środek wspomagający wypróżnianie(np. Bisacodyl). W dniu badania należy być 6 godzin na czczo, nie powinno się też rezygnować ze swoich lekarstw. Zalecane jest natomiast zażycie 2 tabletek Espumisanu rano przed badaniem, a następnie 2 godziny przed badaniem konieczne jest wypicie 1 litra wody niegazowanej (naraz). Po przyjęciu tej ilości płynów nie wolno więcej pić, ani oddawać moczu – aż do momentu zakończenia badania.

Badanie USG piersi

Badanie usg piersi polega na badaniu gruczołów sutkowych przy wykorzystaniu ultradźwięków. Najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, choć można je wykonać w dowolnym momencie. W trakcie badania, piersi smaruje się żelem ułatwiającym przewodzenie sygnałów, a następnie przykłada się do nich głowicę aparatu ultrasonograficznego. Nie wymagane jest specjalne przygotowanie. USG piersi jest przede wszystkim stosowane w profilaktyce raka.

Badanie USG tkanek miękkich

Badanie USG tkanek miękkich, które również realizujemy w naszej klinice to możliwość zobrazowania i określenia wielkości różnego rodzaju guzów, torbieli czy zgrubień. Z tego rodzaju badania można także z powodzeniem korzystać w odniesieniu do mięśni, więzadeł czy ścięgien – stąd ma zastosowanie w leczeniu z zakresu ortopedii.


Dlaczego USG w naszej Klinice?

Wszystkie realizowane w nasze Klinice badania USG, są całkowicie bezpiecznie, bezbolesne i szybkie. Gwarantujemy profesjonalne i indywidualne podejście oraz fachową pomoc, bowiem badania realizowane są przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę.

Cena usługi


ZabiegiCena
USG jamy brzusznej150 zł
USG piersi150 zł
USG tkanek miękkich150 zł