Cystoskopia – badanie pęcherza moczowego

Cystoskopia


Cystoskopia jest badaniem pęcherza moczowego polegającym na wzrokowej ocenie błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy. Badanie to wykonuje się za pomocą cystoskopu. Cystoskop to rodzaj wziernika, ma kształt metalowej rurki, którą wyposażono w światłowodowy układ optyczny pozwalający lekarzowi na wzrokową ocenę stanu narządów układu moczowego. Wziernikowanie pęcherza pomocne jest w diagnostyce chorób dróg moczowych. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Wskazania do cystoskopii


- krwiomocz
- kamienica moczowa
- wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza
- dolegliwości ze strony układu moczowego, które nie poddają się leczeniu lub pojawiły się po operacji w obrębie miednicy

Cystoskopię wykonuje się również regularnie po usunięciu nowotworów np. brodawczaka pęcherza moczowego. Poza tym cystoskopia pozwala ocenić początkowy odcinek moczowodów.

Przebieg badania


Wziernikowanie za pomocą giętkiego cystoskopu stosuje się zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny objawów ze strony dróg moczowych, takich jak krwiomocz. Czasem zamiast ogólnego znieczulenia, do cewki moczowej podaje się żel o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową lekarz wprowadza cystoskop do pęcherza moczowego. Ogląda dokładnie jego wnętrze, czasem także pobiera do analizy fragmenty tkanki (biopsja).
Cystoskopia pozwala też usuwać niektóre guzy pęcherza, czy kruszyć i usuwać kamienie znajdujące się w pęcherzu moczowym (to tzw. cystolitotomia).
Cystoskopia trwa jedynie kilka minut i najczęściej nie wymaga pozostania na noc w szpitalu. W przypadku konieczności wykonania dalszych badań lub zabiegu może okazać się konieczne wykonanie cystoskopii przy pomocy sztywnego wziernika.
Po badaniu pęcherza moczowego cystoskopem można odczuwać pewien dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić duże ilości płynów. Aby uniknąć infekcji układu moczowego, lekarz przepisuje antybiotyk.
Badanie za pomocą sztywnego cystoskopu przeprowadza się w celu stwierdzenia obecność kamieni, guzów lub innych patologicznych zmian. W czasie tego badania można jednocześnie wykonać wiele drobnych zabiegów, takich jak biopsja czy niszczenie nieprawidłowej tkanki przy użyciu ciepła (tzw. diatermia). Badanie za pomocą sztywnego cystoskopu także można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Cena usługi


ZabiegCena
Cystoskopia500 zł