Wynicowanie śluzówki cewki moczowej (mięsko cewkowe)


Mięsko cewkowe jest najczęściej występującym guzem łagodnym ujścia zewnętrznego cewki moczowej u kobiet. Jest to uwypuklenie się błony śluzowej, które wyrasta z tylnej części dolnego końca cewki, czasami określane jako „wypadanie śluzówki cewki moczowej”. Mechanizmem powstawania schorzenia jest wynicowanie śluzówki cewki moczowej, któremu towarzyszy przewlekły stan zapalny. Pierwszymi objawami są dyskomfort i ból podczas stosunku płciowego oraz oddawania moczu, a także wyczuwalne niewielkie zgrubienie i obrzęk w obrębie cewki moczowej. Dodatkowo często występuje krwawienie po okresie menopauzy i poza miesiączką.

Mięsko cewkowe to zmiana chorobowa, która jest w bardzo dużym stopniu unaczyniona, przez co ma postać żywo czerwonego guzka w kształcie polipa. Wielkość zgrubienia może wynieść od 0,5 cm do nawet kilku centymetrów w zaawansowanym stadium rozwoju. Tkanka, z uwagi na swoje unaczynienie, jest bardzo wrażliwa na dotyk i może samoistnie krwawić. Mięsko cewkowe ma bardzo negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Bezpośrednimi przyczynami jego powstania są niedobory estrogenu, z którymi borykają się przede wszystkim kobiety po okresie menopauzy oraz osoby młodsze mające problem z zaburzeniami hormonalnymi. Ponadto powodem mogą być przebyte stany zapalne gruczołów przycewkowych oraz przewlekły stan zapalny, który prowadzi do obrzmienia i wynicowania śluzówki zmienionego chorobowo odcinka cewki moczowej. Choroba może się rozwinąć u osób, które przez długi czas mają założony cewnik. Długo nieleczone mięsko cewkowe może przyczynić się do problemów z oddawaniem moczu, a nawet doprowadzić do martwicy. W medycynie znane są, chociaż rzadkie, przypadki zezłośliwienia się tkanki.

Mięsko cewkowe – leczenie


Podczas konsultacji urologicznej lekarz w pierwszej kolejności określa, czy schorzenie można wyleczyć farmakologicznie poprzez przyjmowanie leków zawierających estrogen, czy konieczny jest zabieg usunięcia zmiany. Zabieg wycięcia mięska cewkowego nie jest skomplikowany i najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, leżąc na plecach w pozycji ginekologicznej. Po odpowiednim przygotowaniu miejsca, lekarz przechodzi do wycięcia tkanki za pomocą noża elektrycznego, następnie zakłada szwy. Po zabiegu pacjentka musi przyjmować leki odkażające, a w niektórych przypadkach powinna mieć założony na kilka dni cewnik pęcherzowy.

Cena usługi


ZabiegCena
Wynicowanie śluzówki cewki moczowej (mięsko cewkowe)1 500 zł