Czy mam zaćmę – jak rozpoznać zaćmę

ZAĆMA – sprawdź czy Cię dotyczy

Nieostre widzenie, problem z doborem szkieł okularowych, zamglony obraz, wyblakłe kolory, olśnienia, przebłyski podczas patrzenia na źródło światła – to najczęstsze objawy zaćmy. Sprawdź, czy ten problem dotyczy Ciebie.

Zaćma – inaczej katarakta – jest chorobą wrodzoną lub degeneracyjną, polegającą na zmętnieniu soczewki oka. Prowadzi do upośledzenia ostrości widzenia. Jeżeli oko jest zdrowe, jego soczewka pozostaje zupełnie przezroczysta i do siatkówki bez problemu docierają promienie świetlne. W przypadku choroby, zmętnienie oka zaburza prawidłowe widzenie – odczuwalny efekt porównać można do patrzenia przez brudną szybę.

Najczęstszym objawem choroby jest nieostre widzenie, nie dające się skorygować za pomocą szkieł okularowych oraz zjawisko olśnienia w czasie patrzenia na źródło światła. Kiedy schorzenie postępuje, widzimy coraz gorzej, a kolory stają się wyblakłe. W zaawansowanych stanach może dojść nawet do całkowitego zanikania widzenia, w efekcie czego widzimy jedynie kontury. Często nie zauważamy objawów, gdyż obniżenie ostrości wzroku następuje powoli, nie ma bólu oraz swędzenia czy zaczerwienienia oka.

Choroba rozwija się najczęściej z upływem lat, kiedy organizm zaczyna się starzeć – przeważnie ujawnia się po 50-60 roku życia. Zdarza się jednak, że dotyczy również ludzi młodych.

Zapraszamy na kwalifikacje do zabiegu zaćmy w Klinice Potocki.

Nie jesteś pewien, czy Twoje dolegliwości to objawy zaćmy? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na najbliższą wizytę.