Bagatelizowanie pogarszającego się stanu wzroku może doprowadzić nie tylko do znacznego obniżenia komfortu życia, ale także do ślepoty. Dlatego nie wolno ignorować sygnałów, które daje nam nasz organizm. Jedną z bardziej podstępnych chorób oczu jest zaćma. Przymglone widzenie, stopniowe pogorszenie ostrości widzenia, zniekształcony obraz różnych przedmiotów, nadwrażliwość na światło, zaburzenia w postrzeganiu kolorów – to tylko niektóre z objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój. Należy pamiętać, że wiele chorób jest w pełni uleczalnych, o ile działania zostaną podjęte odpowiednio wcześnie.

Leczenie zaćmy – Gdańsk i okolice

Klinika Potocki zlokalizowana w Braniewie zajmuje się leczeniem zaćmy w trybie jednodniowym. Naturalna, zmętniała soczewka zostaje zastąpiona sztuczną, co pozwala na przywrócenie komfortu widzenia. Zabieg ten wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.

Ze względu na to, że nie jest wymagana hospitalizacja, a cały pobyt w placówce trwa zazwyczaj zaledwie 4 godziny, nasze świadczenia medyczne skierowane są również do pacjentów z Gdańska, Gdyni, Słupska, a także innych regionów kraju. Pacjenci dojeżdżający powinni jednak wziąć pod uwagę, że w dniu zabiegu nie będą mogli prowadzić samochodu. Dlatego w takim przypadku warto udać się do kliniki z osobą towarzyszącą.

Operacja zaćmy – prywatnie i na NFZ

Zarówno pacjenci z Braniewa, jak i Gdańska oraz innych miejscowości mogą skorzystać z leczenia zaćmy w trybie prywatnym oraz na NFZ. Dotychczas zabiegi były wykonywane wyłącznie prywatnie, co zmieniło się po podpisaniu w tym zakresie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w 2019 roku.

Jak wygląda przygotowanie do operacji?

W pierwszej kolejności każdy pacjent musi udać się na konsultację lekarską, tzw. wizytę kwalifikacyjną. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz wynikami badań (przeprowadzonych zarówno przed wizytą, jak i w jej trakcie) lekarz podejmie decyzję o wpisaniu pacjenta na listę oczekujących. Podczas wizyty lekarz dobierze również rodzaj soczewki, która zostanie wszczepiona pacjentowi podczas operacji.

Osoby, które pomyślnie przejdą kwalifikację, będą miały wykonaną operację w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia wpisania na listę. Okres ten dotyczy zabiegów wykonywanych zarówno w trybie prywatnym, jak i na NFZ. Należy pamiętać, że przed zabiegiem konieczne jest również wykonanie podstawowych badań we własnym zakresie (morfologia, OB, czas krwawienia/krzepnięcia, EKG spoczynkowe, HBS i HCV).

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki zwijanej3 000 zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki żółtej3 500zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki naturalnej IQ4 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu Toric5 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do patrzenia w dal i czytania Restor6 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz patrzenia w dali czytania Restor Toric8 000zł

Więcej na temat zaćmy przeczytasz TUTAJ