Choć kojarzona jest głównie z seniorami, zaćma (znana także jako katarakta) dotyka również osoby młode. Bardzo ważne jest, by odpowiednio wcześnie rozpoznać chorobę i podjąć leczenie. Zaniedbanie leczenia może bowiem doprowadzić nawet do utraty wzroku. Odpowiednio wcześnie podjęte działania pozwolą nie tylko uniknąć ślepoty, ale też przywrócą zdolność prawidłowego widzenia.

Operacja zaćmy – prywatnie i na NFZ

Klinika Potocki w Braniewie do tej pory świadczyła usługi medyczne w zakresie leczenia zaćmy wyłącznie w trybie prywatnym. Od sierpnia 2019 roku pacjenci mogą skorzystać również z usług w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci ze skierowaniem na operację muszą się najpierw zgłosić na wizytę kwalifikacyjną. Po zakwalifikowaniu do zabiegu oraz wpisaniu na listę osób oczekujących, pacjenci mogą liczyć na operację w terminie nie dłuższym niż 30 dni.

Zabieg nie wymaga hospitalizacji i pacjenci mogą opuścić placówkę tego samego dnia.

Leczenie zaćmy – Olsztyn i okolice

Choroba ta jest uleczalna, o ile pacjent odpowiednio wcześnie podda się zabiegowi. Leczenie polega na usunięciu zmętniałej soczewki, a następnie zastąpieniu jej nową. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 20 minut. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabiegowi mogą się poddać również pacjenci z przeciwwskazaniami do narkozy.

Wszczepienie nowej soczewki odbywa się metodą fakoemulsyfikacji. Oznacza to, że zmętniała soczewka zostaje rozdrobniona za pomocą fal ultradźwiękowych, co pozwala na jej usunięcie, a następnie zastąpienie jej wcześniej dobraną soczewką.

Choć nasza placówka znajduje się w Braniewie, świadczenia medyczne kierujemy również do pacjentów z innych miast województwa warmińsko-mazurskiego (Olsztyn, Ełkt, Ostróda, Iława), a także całej Polski.

Operacja zaćmy – zalecenia pozabiegowe

Dla powodzenia zabiegu bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich. Choć klinikę można opuścić zazwyczaj godzinę po zabiegu, nie można tego dnia prowadzić samochodu. Należy również unikać wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego.

Konieczne jest również między innymi:

  • nakładanie na noc specjalnej osłonki na oko,
  • unikanie przebywania w zadymionych i zapylonych pomieszczeniach,
  • zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przez 3 tygodnie,
  • unikanie gwałtownych ruchów,
  • spanie na wznak,
  • delikatne mycie okolic oka bez używania preparatów kosmetycznych.

Jeśli stosowanie się do wytycznych pozabiegowych jest niemożliwe ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, pacjent po operacji zaćmy może uzyskać od lekarza zwolnienie chorobowe na czas rekonwalescencji.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki zwijanej3 000 zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki żółtej3 500zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki naturalnej IQ4 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu Toric5 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do patrzenia w dal i czytania Restor6 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz patrzenia w dali czytania Restor Toric8 000zł

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ