Histeroskopia diagnostyczna - lecznicza jest badaniem endoskopowym.

W celu diagnostyki wykorzystuje się urządzenia optyczne, które pozwalają dokładnie ocenić wnętrze jamy macicy i sprawdzić, czy nie znajdują się tam zmiany patologiczne. Histeroskopia wykonywana jest w przypadku diagnostyki przyczyn niepłodności, nieprawidłowych krwawień macicznych, wad macicy oraz poronień nawracających.

Kwalifikacja do zabiegu histeroskopii.

Lekarz specjalista kwalifikuje kobiety do zabiegu, u których podejrzewa nieprawidłowości narządu rodnego w eksperckim badaniu USG oraz na podstawie wywiadu lekarskiego.

Wskazaniem do przeprowadzenia histeroskopii diagnostycznej są:

  • krwawienia maciczne o nieustalonej przyczynie,
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych, wad macicy, polipów endometrialnych i mięśniaków podśluzówkowych oraz modelujących jamę macicy
  • ubytki w bliźnie po cięciu cesarskim tzw. NICHE

Histeroskopia polega na dokładnym obejrzeniu wnętrza kanału szyjki, jamy macicy oraz ujść jajowodów. Dzięki temu potwierdza się prawidłową budowę oglądanych struktur a w razie potrzeby przeprowadza się ich korektę – usuwa polipy, mięśniaki, przegrody, zrosty w jamie macicy lub udrażnia ujścia jajowodów. Badanie pozwala precyzyjnie zlokalizować przyczynę nieprawidłowości, pobrać fragmenty tkanek do badania histopatologicznego. Histeroskopia jest nieocenioną metoda diagnostyczną i terapeutyczną w leczeniu niepłodności.

Lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki decyduje, czy wykonanie tego badania jest bezpieczne. Aby przygotować się do histeroskopii należy wcześniej wykonać badanie cytologiczne szyjki macicy oraz posiew z pochwy. Jeśli w badaniach tych zostanie stwierdzona jakaś nieprawidłowość, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i ewentualnie odroczyć zabieg o kilka tygodni.

Przeciwwskazaniem do histeroskopii jest ciąża.

W dniu zabiegu należy pozostać na czczo. Sam zabieg powinien być przeprowadzony najlepiej we wczesnej pierwszej fazie cyklu, czyli od ostatniego dnia miesiączki do 13 dnia cyklu, maksymalnie do 18 dnia cyklu. Jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie ciąży, należy oznaczyć stężenie beta hCG we krwi przed zabiegiem.

Histeroskopia diagnostyczna jest zabiegiem bezpiecznym.

Konsultacje eksperckie w Klinice Potocki polegają na szczegółowej kwalifikacji do zabiegu – wyboru najlepszej metody i zakresu operacji. Nie prowadzimy zwykłego poradnictwa, czy tez opieki nad ciężarna pacjentką.

Jeśli twój lekarz sugeruje wykonanie histeroskopii i chcesz, aby wykonano ją na jak najwyższym poziomie, w trybie „chirurgii jednego dnia”, w znieczuleniu miejscowym

JESTEŚ we właściwym miejscu.

Cena usługi


ZabiegCena
Konsultacja/kwalifikacja do zabiegu200,00 zł