Adenotonsillectomia z tympanostomią


Trzeci migdał – znajduje się nad migdałkami podniebiennymi na tylnej ścianie gardła i jest niewidoczny. Może go obejrzeć laryngolog przy użyciu np. lusterka laryngologicznego. Trzeci migdał jest częścią układu odpornościowego dziecka i bierze udział w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Zaczyna on się rozrastać po narodzinach dziecka i w wieku 3-5 lat osiąga swoją maksymalną wielkość. Po siódmym roku życia zaczyna zanikać i tracić na znaczeniu. Z czasem zupełnie zanika. U małego dziecka migdałki stanowią pierwszą barierę dla bakterii i wirusów, które dostają się przez nos i jamę ustną. Zwalczanie infekcji powoduje obrzęk i przerost tkanki migdałka. Po wyzdrowieniu objętość migdałka powraca do normalnych rozmiarów, jednak gdy infekcje są częste migdał może się powiększać przy każdej kolejnej infekcji.

Przerośnięty trzeci migdał (migdał gardłowy) – blokuje przepływ powietrza przez nosogardło. Dziecko oddycha wówczas przez usta i naraża na kolejne infekcje. Przerośnięty migdał powoduje również ucisk na ujście trąbek słuchowych, co może powodować nawracające zapalenie ucha, zaleganie płynu w jamie bębenkowej a w rezultacie doprowadzić do niedosłuchu.

Objawy przerośniętego trzeciego migdała:
- niedrożny nos
- znaczne ograniczenie drożności nosogardzieli
- problemy ze snem: bezdechy, częste wybudzanie się, niewyspanie, chrapanie,
- problemy z oddychaniem przez nos,
- bóle gardła – wysuszenie gardła przy oddychaniu przez usta
- powiększenie węzłów chłonnych,
- wysiękowe zapalenie ucha

Drenaż uszu jest najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia ucha środkowego, bardzo często występującego u małych dzieci, ale może też występować u dorosłych.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny:
Za nawracające ostre zapalenia ucha środkowego lub powtarzające się długotrwałe stany zapalne z płynem wysiękowym lub później gęstym śluzem w jamie bębenkowej najczęściej odpowiadają:
- przerost migdałka gardłowego, blokujący nosogardlo i zatykający ujście trąbek słuchowych, które są naturalnym kanałem wyrównującym ciśnienie pomiędzy gardłem a uchem środkowym
- niedrożność trąbek słuchowych spowodowana stanem zapalnym i zaleganiem wydzieliny

Informacje o zabiegu


Adenotonsillotomia z tympanostomią to zabieg wycięcia migdałka gardłowego z jednoczesnym nacięciem migdałków podniebiennych oraz drenażem wentylacyjnym uszu. Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdała to Adenotomia. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu i informuje o niezbędnych badaniach.
Zabieg trwa ok. 30 min i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ogranicza się im w ten sposób stres związany z salą operacyjną i kontaktem z personelem medycznym. Po wycięciu tkanki limfatycznej występuje krwawienie, które z reguły jest nieznaczne i ustępuje samoistnie. Podstawa migdała zostaje skoagulowana. Po zabiegu pacjent przenoszony jest do sali pooperacyjnej, gdzie będzie mógł przebywać rodzic. Dziecko pozostaje pod opieką personelu medycznego do następnego dnia. Pacjent podczas zabiegu oraz zaraz po wybudzeniu otoczony jest profesjonalną opieką personelu medycznego. Zostaje zaopatrzony w leki przeciwbólowe. Kiedy stan chorego jest dobry, możliwe jest wypisanie go do domu.
Powikłania zabiegu występują bardzo rzadko. Należą do nich zakażenie rany pooperacyjnej, długotrwałe krwawienie, uszkodzenie struktur leżących w pobliżu migdałka (bardzo rzadko), powikłania związane ze znieczuleniem. W pierwszych dniach po operacji należy stosować odpowiednią dietę ograniczającą bardzo gorące, kwaśne i ostre potrawy.
Tympanostomia to zabieg polegający na założeniu drenów do jamy bębenkowej. Dren to małe urządzenie z tworzywa sztucznego, będącego rurką z dwoma kołnierzykami, które zapobiegają przemieszczaniu się drenu. Drenaż przeprowadza się przez błonę bębenkową w celu pozbycia się patologicznego płynu znajdującego się w uchu środkowym. Ma on też zapobiec kolejnym, ostrym zapaleniom ucha środkowego oraz poprawić słuch poprzez odessanie płynu wysiękowego, który stanowi barierę dla dźwięków.
Po zabiegu chorzy natychmiast lepiej słyszą, co przynosi im znaczną ulgę. Poprawia się również stan ogólny pacjentów. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu i informuje o niezbędnych badaniach. Często wykonywany jest wraz z zabiegiem usunięcia trzeciego migdała lub migdałków podniebiennych.

Zalecenia po zabiegu


• wypoczynek, ograniczenie wysiłku fizycznego
• stosowanie środków przeciwbólowych zalecanych przez lekarza
• unikanie zanurzania głowy pod wodę podczas kąpieli

Cena zabiegu


Zabieg w znieczuleniu ogólnymCena
Adenotonsillotomia z tympanostomią6 400 zł