Lista dostępnych zabiegów i usług:

Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego


Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego jest mało inwazyjnym zabiegiem operacyjnym. Podczas artroskopii poprzez kilkumilimetrowe rozcięcia wprowadza się do kolana aparat optyczny zakończony kamerą wraz ze źródłem światła. Podgląd z kamery w bardzo wysokiej rozdzielczości widoczny jest na monitorze, dzięki czemu specjalista może dokładnie zbadać wewnętrzne struktury stawu.


Więcej

Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego


Więzadło krzyżowe przednie (ACL – Anterior Cruciate Ligament) jest jednym z dwóch głównych stabilizatorów kolana. Odpowiada za prawidłowe ułożenie podudzia względem kości udowej w płaszczyźnie przód-tył oraz prawo-lewo, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie łękotek, chrząstek stawowych i więzadeł pobocznych, a także zapewnia stabilność rotacyjną podczas zmiany kierunku w czasie biegu lub marszu.


Więcej

Artroskopowa rekonstrukcja MPFL


Artroskopia stawu kolanowego to zabieg o małej inwazyjności, dzięki któremu można dokładnie zbadać i leczyć stawy. Do przeprowadzenia operacji wystarczy kilka niewielkich nacięć, za pomocą których do wnętrza kolana wprowadza się kamerę oraz potrzebne narzędzia chirurgiczne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych, a powrót do pełni sił jest szybszy niż po tradycyjnych metodach operacyjnych.


Więcej

Artroskopowa rekonstrukcja rewizyjna, jednoetapowa więzadła krzyżowego przedniego


Więzadło krzyżowe przednie (ACL) rozmieszczone jest pomiędzy kłykciem bocznym kości udowej a międzykłykciem ( wyniosłością międzykłykciową ) kości piszczelowej. Zbudowane jest z dwóch kolagenowych pęczków włókien: przednio-przyśrodkowych oraz tylno- bocznych. Główną funkcją więzadła krzyżowego przedniego jest stabilizacja w kierunku przednim i rotacyjnym, a także w koślawieniu oraz szpotawieniu (poruszaniu na boki) kolan.


Więcej

Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego


Więzadło krzyżowe tylne (PCL – Posterior Cruciate Ligament) to jedno z dwóch głównych stabilizatorów w stawie kolanowym. Umieszczone jest pomiędzy kłykciem przyśrodkowym kości udowej a polem międzykłykciowym tylnym kości piszczelowej. Nazwa więzadła wzięła się ze skrzyżnego ułożenia z więzadłem krzyżowym przednim. PCL kontroluje prawidłowe wysunięcie kości piszczelowej względem kości udowej, ogranicza ruchy rotacyjne podudzia, a także stabilizuje zginanie i prostowanie.


Więcej

Cennik zabiegów


Artroskopia kolanaCena
Artroskopia diagnostyczna, lecznicza stawu kolanowego5 000 zł*
Artroskopia kolana + rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego8 500 zł*
Artroskopowa rekonstrukcja MPFL7 500 zł*
Artroskopowa rekonstrukcja rewizyjna jednoetapowa więzadła krzyżowego przedniego9 500 zł*
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego9 000 zł*

* CENY ZABIEGÓW ARTROSKOPOWYCH NIE OBEJMUJĄ KOSZTU IMPLANTÓW. DO CENY NALEŻY DODAĆ KOSZT IMPLANTU W ZALEŻNOŚCI OD ZUŻYCIA.

Problemy z kolanami wpływają negatywnie na jakość codziennego funkcjonowania pacjentów. Osoby, które borykają się z tego typu dolegliwościami, uskarżają się nie tylko na ból, ale również ograniczenia w zakresie korzystania z wielu form aktywności fizycznej. W sytuacjach skrajnych, gdy zmiany w obrębie stawu nie są leczone, u pacjentów mogą pojawić się trudności z poruszaniem. Aby nie dopuścić do rozwinięcia schorzenia kolana, warto zawczasu udać się do lekarza i, w razie potrzeby, podjąć leczenie. W Klinice Potocki stosujemy nowoczesne metody diagnostyczno-terapeutyczne, które pozwalają na dokładne rozpoznanie i podjęcie starań, mających na celu przywrócenie pacjentowi sprawności. Jedną z takich metod jest artroskopia stawu kolanowego.

Co to jest artroskopia? O metodzie


Artroskopia jest małoinwazyjną procedurą zabiegową służącą do diagnostyki i leczenia zmian chorobowych o różnej lokalizacji, np. w obrębie stawu kolanowego, barkowego, biodra czy dłoni. W trakcie zabiegu lekarz korzysta ze specjalnego narzędzia do wziernikowania stawu, czyli artroskopu. Ma ono kształt cienkiej, sztywnej rurki, jest wyposażone w kamerę i własne źródło światła. W celu zdiagnozowania zmian specjalista wykonuje nacięcie i wprowadza przez nie artroskop. Dzięki widocznej na monitorze wizualizacji wnętrza stawu może on ocenić uszkodzenia i podjąć decyzję o przeprowadzeniu leczenia. Wówczas, przez drugie nacięcie, do stawu wprowadzone zostają niewielkie narzędzia chirurgiczne, służące np. do usuwania ciał obcych ze stawu, wyeliminowania przerostu błony maziowej, wygładzenia chrząstki czy rekonstrukcji więzadła.


Co oznacza sformułowanie, że artroskopia kolana jest metodą małoinwazyjną? W trakcie zabiegu przeprowadzanego przy użyciu artroskopu nie dochodzi do otwarcia stawu – jak zostało wspomniane, do oceny zmian i leczenia lekarz wykorzystuje wyłącznie niewielkie nacięcia. Z tego względu skróceniu ulega proces rekonwalescencji – często pacjent po wykonanej operacji udaje się do domu jeszcze tego samego dnia bądź dzień później. Ponadto, zabiegi tego typu wiążą się z niskim ryzykiem powikłań.

Operacja kolana metodą artroskopową – jakie zabiegi wykonujemy?


W ofercie naszej kliniki znaleźć można szereg różnych typów operacji kolana – odpowiadają one rodzajom dolegliwości, na jakie cierpią pacjenci. Lista wykonywanych przez nas zabiegów na kolano obejmuje:


  • Artroskopię diagnostyczną – zabieg wykonuje się wówczas, gdy konieczna jest dokładniejsza ocena stawu niż ta, która jest możliwa w trakcie badania RTG, USG lub rezonansu magnetycznego. Diagnostykę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie wokół tkanek otaczających staw), regionalnym (zastrzyk w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) bądź ogólnym (narkoza). Trwa ona zazwyczaj kilkanaście minut. W trakcie zabiegu może zostać pobrany płyn stawowy lub inne tkanki do dalszego badania.
  • Artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – artroskopia stanowi w tym przypadku poszerzony o niezbędne działania terapeutyczne zabieg diagnostyczny. W jego trakcie lekarz wprowadza do wnętrza stawu nie tylko artroskop, ale także specjalne przyrządy chirurgiczne. Rekonstrukcję ACL przeprowadza się w znieczuleniu regionalnym bądź ogólnym. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny.
  • Artroskopową rekonstrukcję rewizyjną więzadła krzyżowego przedniego – choć przeszczepione więzadło cechuje się większą wytrzymałością niż uszkodzone, niekiedy – zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń stawu – dochodzi do ponownego zerwania. Wówczas wykonuje się operację rewizyjną.
  • Artroskopową rekonstrukcję troczków rzepki (MPFL) – do zabiegu wykorzystuje się sztuczne implanty. Nowe więzadło przeciąga się z jednej strony przez wywiercony w rzepce tunel, podczas gdy drugą stronę mocuje się za pomocą specjalnych śrubek do kości udowej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu regionalnym bądź ogólnym. Trwa on około godziny.
  • Artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego tylnego (PCL) – artroskopia stawu kolanowego polega na implantacji graftów pobranych od pacjenta w miejscu zerwanego więzadła. W jego trakcie dochodzi do oceny uszkodzeń, usunięcia zerwanych fragmentów, a także pobrania, umieszczenia i ustabilizowania implantu. Pacjent przechodzi zabieg w znieczuleniu regionalnym bądź ogólnym. Trwa on od 1 do 1,5 godziny.

Kto powinien rozważyć operację kolana metodą artroskopową?

Zabieg artroskopii kolana powinny rozważyć zwłaszcza osoby, u których występują następujące dolegliwości czy zmiany w obrębie stawu kolanowego:


  • zerwanie więzadeł kolanowych (zwłaszcza przednich),
  • zwyrodnienie stawu kolanowego,
  • złamanie śródstawowe,
  • niestabilność stawu,
  • ograniczenie ruchomości stawu,
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • zmiany nowotworowe,
  • uszkodzenie chrząstki stawowej,
  • uszkodzenie łąkotki,
  • obecność ciała obcego w stawie.

O konieczności przeprowadzenia operacji decyduje lekarz. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi, stany zapalne skóry czy uczulenie na składniki środka znieczulającego. W sytuacji pojawienia się przeciwwskazań decyzję w sprawie zabiegu podejmuje specjalista. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na realną poprawę komfortu codziennego funkcjonowania jest artroskopia kolana. Znieczulenie wykonywane jest podczas każdego zabiegu na kolano, co pozwala na ograniczenie dyskomfortu do niezbędnego minimum.

Wskazania pozabiegowe i rehabilitacja po artroskopii kolana


O szczegółowych wskazaniach pozabiegowych informujemy naszych pacjentów po zakończeniu operacji. Te różnią się w zależności od typu zabiegu i stopnia ingerencji chirurgicznej. W przypadku artroskopii diagnostycznej powrót do codziennych czynności możliwy jest zwykle po kilku dniach. Jeśli oprócz diagnostyki następuje leczenie, okres ten ulega wydłużeniu. Po wykonaniu niektórych zabiegów, np. rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich, pacjent powinien przejść okres kilkutygodniowej rehabilitacji mającej na celu przywrócenie pełnej ruchomości w stawie. Ćwiczenia po artroskopii kolana, które pacjent wykonuje wraz z rehabilitantem, obejmują np. zgięcia z gumą czy mikroprzysiady z podparciem. Skutkiem zaniedbania rehabilitacji kolana po artroskopii może być ponowne wystąpienie dolegliwości.

Artroskopia kolana – cena zabiegów


Dbamy o wysoką jakość usług medycznych, której gwarancję stanowi wiedza i doświadczenie lekarzy oraz wykorzystanie przez fachowców wyłącznie nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. W Klinice Potocki nie wykonujemy zabiegu artroskopii kolana na NFZ. Ceny artroskopii kolana zależą od konkretnego typu zabiegu, a także stopnia jego skomplikowania. Szczegółowy cennik znajdziecie Państwo powyżej.